1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Talibanledare välkomnar fredssamtal

Talibanledaren mulla Omar välkomnar fredssamtalen med den afghanska regeringen. Företrädare för de båda parterna träffades i förra veckan i Pakistan när de första officiellt erkända samtalen för att försöka få stopp på det blodiga kriget i Afghanistan hölls.(TT)
Publicerad 15 juli 2015
Talibanledaren mulla Omar välkomnar fredssamtalen med den afghanska regeringen. Företrädare för de båda parterna träffades i förra veckan i Pakistan när de första officiellt erkända samtalen för att försöka få stopp på det blodiga kriget i Afghanistan h
Talibanledaren mulla Omar välkomnar fredssamtalen med den afghanska regeringen. Företrädare för de båda parterna träffades i förra veckan i Pakistan när de första officiellt erkända samtalen för att försöka få stopp på det blodiga kriget i Afghanistan h

Talibanledaren mulla Omar välkomnar fredssamtalen med den afghanska regeringen. Företrädare för de båda parterna träffades i förra veckan i Pakistan när de första officiellt erkända samtalen för att försöka få stopp på det blodiga kriget i Afghanistan hölls.

"Om vi ser till våra religiösa föreskrifter, kan vi finna att möten och även fredliga interaktioner med våra fiender inte är förbjudna" skriver mulla Omar i sin traditionsenliga hälsning på talibanernas webbsida inför slutet av fastemånaden ramadan.

Fredssamtalen ska fortsätta under de kommande veckorna, och har välkomnats av Kabul, Islamabad, Peking, Washington och FN. Enligt mulla Omars uttalande är syftet med samtalen att "sätta stopp för ockupationen" av Afghanistan.

Talibanerna har försökt återupprätta sin hårdföra islamistregim efter att den störtades i samband med den USA-ledda invasionen 2001.

TT