Nyheter
Över 40 döda i oväder i Pakistan
Fem dagar av regnoväder har krävt minst 42 människoliv i Pakistan, enligt myndigheter. Många har dött när hustak kollapsat till följd av det ihållande regnandet. Ett 70-tal personer har skadats. Värst drabbade är provinserna Baluchistan i sydväst och Khyber Pakhtunkhwa i nordväst.(TT)
Publicerad 14 mars 2016
Fem dagar av regnoväder har krävt minst 42 människoliv i Pakistan, enligt myndigheter. Många har dött när hustak kollapsat till följd av det ihållande regnandet. Ett 70-tal personer har skadats.
Värst drabbade är provinserna Baluchistan i sydväst och Khyber Pakhtunkhwa i nordväst. I nordvästra Pakistan blev 30 gruvarbetare instängda när ett schakt rasade i söndags. Av dem har minst sju personer dött och tio skadats.
TT