Nyheter
Flera ras vid norskt fjäll
Rörelser om 40-50 centimeter per dygn har registrerats i fjällpartiet Veslemannen i norska Romsdal under natten till onsdagen. Sent på tisdagskvällen skedde totalt 18 större och mindre ras, enligt de geologiska myndigheterna. Omfattande snösmältning bidrar till aktiviteten vid berget.(TT)
Publicerad 10 oktober 2018
Rörelser om 40-50 centimeter per dygn har registrerats i fjällpartiet Veslemannen i norska Romsdal under natten till onsdagen. Sent på tisdagskvällen skedde totalt 18 större och mindre ras, enligt de geologiska myndigheterna.
Omfattande snösmältning bidrar till aktiviteten vid berget.
””
Risknivån ligger sedan i tisdags på röd, den högsta nivån, vilket innebär att de boende i området som tidigare evakuerats fortfarande inte kan flytta hem på grund av rasrisken.
Veslemannen, som har en volym på omkring 120 000-180 000 kubikmeter, hotas ofta av ras. I fjol försökte myndigheterna framkalla ett sådant genom att pumpa ned vatten i bergssprickorna, dock utan framgång.
TT