Nyheter
Abbott: Australien less på kritik
Australiens premiärminister Tony Abbott slår ifrån sig kritiken av landets flyktingpolitik och säger att Australien tröttnat på att "läxas upp" av FN.(TT)
Publicerad 9 mars 2015
Australiens premiärminister Tony Abbott slår ifrån sig kritiken av landets flyktingpolitik och säger att Australien tröttnat på att "läxas upp" av FN.
En ny rapport som är i färd att lämnas in till FN:s råd för mänskliga rättigheter redogör för hur Australiens behandling av asylsökande bryter mot FN:s konvention mot tortyr.
Asylsökande till Australien vägras bosättning i landet och skickas i stället till förvar, antingen på Manus Island i Papua Nya Guinea eller Nauru.
””
Tony Abbott nekar även till uppgifter i FN-rapporten om att förhållanden i flyktinglägren inte uppnår önskad standard.
””
TT