1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Guardiola vill stanna i Bayern

Pep Guardiola pekas ut som en möjlig ersättare om Manchester City väljer att avsluta samarbetet med managern Manuel Pellegrini. Men City ska inte hoppas för mycket. Katalanen trivs i Bayern München och har inga andra planer än att stanna kontraktstiden (juni 2016) ut.(TT)
Publicerad 3 mars 2015

Pep Guardiola pekas ut som en möjlig ersättare om Manchester City väljer att avsluta samarbetet med managern Manuel Pellegrini. Men City ska inte hoppas för mycket. Katalanen trivs i Bayern München och har inga andra planer än att stanna kontraktstiden (juni 2016) ut.

””

Bayerns ordförande Karl-Heinz Rummenigge vill så fort som möjligt förlänga med 44-åringen. Under Guardiola vann Bayern fyra titlar förra säsongen och är på god väg mot en tredje raka seger i Bundesliga.

TT