1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Visselblåsares namn tas bort

Den vetenskapliga tidsskriften The Lancet har efter begäran tagit bort visselblåsaren Karl-Henrik Grinnemos namn från en av skandalkirurgen Paolo Macchiarinis artiklar, som handlade om dennes första operation i Sverige, rapporterar Dagens Medicin.(TT)
Publicerad 9 mars 2016

Den vetenskapliga tidsskriften The Lancet har efter begäran tagit bort visselblåsaren Karl-Henrik Grinnemos namn från en av skandalkirurgen Paolo Macchiarinis artiklar, som handlade om dennes första operation i Sverige, rapporterar Dagens Medicin.

De visselblåsande läkarnas mål har varit att Karolinska institutet ska begära att artikeln helt dras tillbaka. Än så länge har inte detta skett. I stället mejlade Karl-Henrik Grinnemo The Lancet i oktober förra året och begärde att åtminstone hans namn skulle strykas. I början på mars kom beskedet om att namnet hade tagits bort ur webbversionen av den omstridda artikeln.

””

TT