1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Strålande avslut på Victorias dag

Ett firande i både regn och solsken. Victoriadagen avslutades i strålande kvällssol, och både kungligheter och publik njöt av några av landets främsta artister.(TT)
Publicerad 14 juli 2015
Ett firande i både regn och solsken. Victoriadagen avslutades i strålande kvällssol, och både kungligheter och publik njöt av några av landets främsta artister. Sverigeflaggorna vajade, och när publikfavoriten Carola klev upp och rev av en kavalkad av s
Ett firande i både regn och solsken. Victoriadagen avslutades i strålande kvällssol, och både kungligheter och publik njöt av några av landets främsta artister. Sverigeflaggorna vajade, och när publikfavoriten Carola klev upp och rev av en kavalkad av s

Sverigeflaggorna vajade, och när publikfavoriten Carola klev upp och rev av en kavalkad av sina främsta schlagerhits klappade en glad Victoria händer medan Chris Oâ??Neill stampade i takt.

Kungafamiljen anlände något försenad - men traditionsenligt - med häst och vagn till idrottsplatsen i Borgholm tidigare under kvällen. Kronprinsessan Victoria och Drottning Silvia var klädda i folkdräkt dagen till ära.

"Världens somrigaste ställe"

Hela familjen, inkluderat prinsessan Madeleine med Chris Oâ??Neill och Prins Carl-Philip med sin Sofia, intog snabbt kungsstolarna nedanför den stora scenen. Sedan var festen i gång, och kvällens värd Mark Levengood fick snabbt publiken med sig.

””

Artister som Ola Salo och Sven-Bertil Taube ramade in det folkliga firandet som sändes direkt i SVT. På kvällens program stod också uppmärksammandet av Victoriafonden samt utdelning av Victoriastipendiet, som i år gick till den framgångsrika simmaren Sarah Sjöström.

Många ville gratulera

Firandet av kronprinsessans födelsedag inleddes för många under ett paraply vid Solliden tidigare på dagen. De solglimtar som många hoppats på lyste med sin frånvaro, men värmen från alla gratulanter som tagit sig till platsen timmar i förväg gick inte att ta miste på.

””

Kungen ledde födelsedagssången.

””

Victoria vinkade och åskan mullrade i bakgrunden. Lilla Estelle spatserade med ett ljusblått paraply i duggregnet, som sedan tilltog.

Tusentals besökare

Det traditionsenliga firandet under Victoriadagen lockar årligen tusentals personer - både tillresta turister och ölänningar. Många av dem väntar i timmar för att få en chans att se och kanske lämna över en bukett blommor till kronprinsessan.

Alexandra Karlsson från Mullsjö var en av gratulanterna.

””

TT