1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

M välkomnar tydlighet om sexbrott

Moderaternas rättspolitiska talesperson Beatrice Ask framhåller att förslagen om skärpt sexualbrottslagstiftning - om de blir lag - troligtvis inte kommer att resultera i fler fällande domar, något som en del kanske har förväntat sig.(TT)
Publicerad 5 oktober 2016

Moderaternas rättspolitiska talesperson Beatrice Ask framhåller att förslagen om skärpt sexualbrottslagstiftning - om de blir lag - troligtvis inte kommer att resultera i fler fällande domar, något som en del kanske har förväntat sig.

””
””

Ask tror att det har funnits en vitt spridd uppfattning om att det inte redan i dag krävs samtycke enligt lagen. Det är inte bra om en sådan - som hon hävdar - missuppfattning får leva kvar. Därför är det välkommet att utredningen slår fast vad som krävs, enligt Ask.

TT