1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Forskare tror sig ha avslöjat Banksy

Graffitikonstnären Banksy är nästan lika känd för sina samhällskritiska verk som för att hålla sin identitet hemlig. Men nu säger sig forskare vid Queen Mary University i London kunna backa upp tidigare teorier om Banksys riktiga namn, enligt en studie publicerad i Journal of Spatial Science(TT)
Publicerad 4 mars 2016

Graffitikonstnären Banksy är nästan lika känd för sina samhällskritiska verk som för att hålla sin identitet hemlig. Men nu säger sig forskare vid Queen Mary University i London kunna backa upp tidigare teorier om Banksys riktiga namn, enligt en studie publicerad i Journal of Spatial Science

Studien kritiseras dock eftersom det inte är bekräftat att verken som analyserats är målade av Bansky, samt att den ska vara integritetskränkande, skriver Independent.

I studien har forskarna genom så kallad geografisk profilering, en teknik som används för att fånga brottslingar, markerat ut 140 misstänkta Bansky-verk vars positioner bildade ett mönster med "hot spots".

Mönstret ringade sedan in flera platser som forskarna menar har bebotts eller besöks av mannen.

TT