Nyheter
Tvist i AD avgörs efter 14 år
En 14 år gammal tvist i Arbetsdomstolen (AD) är på väg mot sin lösning, skriver Transportarbetaren på nätet. Förhandlingen i AD, som startade på måndagen, handlar om fartyget Sava Star. 2001 låg den Panama-flaggade båten i Holmsunds hamn i Umeå för att lossa och lasta virke.(TT)
Publicerad 9 mars 2015
En 14 år gammal tvist i Arbetsdomstolen (AD) är på väg mot sin lösning, skriver Transportarbetaren på nätet.
Förhandlingen i AD, som startade på måndagen, handlar om fartyget Sava Star. 2001 låg den Panama-flaggade båten i Holmsunds hamn i Umeå för att lossa och lasta virke. Men Transport försatte i fartyget i blockad. Först när fartygets ägare, det norska rederiet Fonnship, tecknade kollektivavtal för besättningen fick fartyget lämna hamnen.
Kort därefter stämde Fonnship Transportarbetareförbundet till Arbetsdomstolen. Företaget hävdade att kollektivavtalet inte var giltigt och att stridsåtgärderna var olagliga.
Målet har legat vilande i många år. Efter det har AD bland annat hämtat in ett avgörande från EU:s domstol.
TT