Rusning till rätten om Habo Finans
Ett 50-tal besvikna sparare var på plats när rättegången mot de ansvariga bakom skandalomsusade Habo Finans inleddes på förmiddagen.
Målet är bland de största hittills i Sverige och tingssalen i Jönköping kunde inte på långa vägar svälja alla intresserade. En biolokal i stadsbiblioteket var därför riggad med storbildsskärm där förhandlingarna kunde följas.
780 sparare kräver närmare 90 miljoner av konkursboet.
Totalt är det sex personer som ställs inför skranket, förutom grundare även de fem styrelseledamöterna. Grundaren misstänks för grovt bedrägeri och grovt bokföringsbrott, medan ledamöterna är åtalade för grovt bokföringsbrott.
Bernt Olof Berntsson tillhör dem som lockades att köpa aktier:
Berntsson är ordförande i den intresseförening bland aktieköparna som bildades och förutom krav på pengar från konkursen ska de kräva revisorerna på skadestånd eftersom man inte anser de gjort ett fullgott jobb.
Av de 780 spararna kommer 18 att kallas som vittnen under rättegången, som av lagmannen Kjell Björklund på grund av dess omfattning betecknas som "alldeles speciell".