1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Viktig seger för OIBK-damer

Allt såg klart ut när Olofströms IBK:s damer ledde med 6–1 efter 14.16 i andra perioden mot Kungälvs IBK.
Hemmalaget trodde det var klart och gick ner i tempo. Gästerna gjorde fyra raka mål, men OIBK kunde hålla undan till seger 6–5 (2–1, 4–1, 0–3).
– Det skall vara spännande, men vi borde ha avgjort i andra perioden, ler Johanna Åkesson, som var en av planens främsta.
Nyheter • Publicerad 13 januari 2013
Segerjubel. Olofströms IBK:s Emmy Svensson, Ulrika Thorén och Johanna Åkesson kramar om varandra efter segern mot Kungälv.
Segerjubel. Olofströms IBK:s Emmy Svensson, Ulrika Thorén och Johanna Åkesson kramar om varandra efter segern mot Kungälv.Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Tvåmålsskytt. Sara Svensson inledde OIBK:s målskytte med två mål inom loppet av tolv sekunder.
Tvåmålsskytt. Sara Svensson inledde OIBK:s målskytte med två mål inom loppet av tolv sekunder.Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström
Foto: Patric Söderström

Tränarduon Artur Malczewski och Fredrik Werner var ändå nöjda med det mesta.

– Vi spelade väldigt bra i två perioder och den tredje får vi glömma direkt. Vi fick svårt med deras långa bollar in mot vårt mål och blev stressade i tredje. Vi hade ändå flera lägen att måla även i sista perioden, säger Malczewski.

Sara Svensson gjorde viktiga 1–1 och 2–1 i första perioden.

– Härligt. Inte så ofta jag gör mål. Vi gör det ändå bra och är över nedflyttningsstrecket för första gången på länge. Det känns extra fint och ger råg i ryggen, säger Svensson.

OIBK tog tag i spelet direkt och skapade vassa chanser, men så kom 0–1 i mitten av första perioden. Hemmalaget trummade på och så kom utdelningen, då Sara Svensson gjorde två mål med tolv sekunders mellanrum. Dominansen fortsatte i andra och snabbt fixade Hanna Mattsson och Jonna Torikka 4–1. Johanna Åkesson drog två försvarare och sköt stenhårt 5–1 och spelade sedan fram Ulrika Thorén till 6–1. OIBK tappade sedan skärpan en del och i slutet kunde gästerna reducera.

Ny reducering i början på tredje, men sedan hade OIBK tre jättechanser. Kungälv fortsatte lyfta bollar mot hemmamålet och i mitten på perioden kom ytterligare två mål. Sista tio jagade gästerna, men det var hemmalaget som hade de vassaste chanserna.

Johanna Åkesson, Jonna Torikka, Sara Svensson och inhoppande Ulrika Thorén får ett extra plus i OIBK.

Målskyttar, OIBK: Sara Svensson 2, Hanna Mattsson, Jonna Torikka, Johanna Åkesson, Ulrika Thorén.

Skott: 35–27 (14–8, 10–10, 11–9)

Domare: Peter Kellgren och Dennie Lind.

Publik: 153.

Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.