1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Umeå bjuds till Brasilien

Brasiliens fotbollsförbund har lämnat en förfrågan till damallsvenskans vinnare Umeå IK om att komma till Brasilien för att spela uppvisningsmatcher.
Nyheter • Publicerad 21 november 2007

Brasiliens fotbollsförbund har lämnat en förfrågan till damallsvenskans vinnare Umeå IK om att komma till Brasilien för att spela uppvisningsmatcher.

Relationerna mellan Umeå och det brasilianska förbundet är väldigt goda, vilket inte är så konstigt eftersom Umeålaget har brasilianska landslagsspelare i Elaine och Marta. Den senare utsedd till världens bästa.

- Det skulle vara fantastiskt att få spela på hemmaplan, säger Marta Vieira da Silva till Västerbottens-Kuriren.

TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.