Nyheter
Shaaban petad när Fredrikstad föll
Landslagsmålvakten Andreas Isaksson får inte spela i Manchester City. Nu får inte heller landslagskollegan Rami Shaaban stå i må i norska Fredrikstad.
Nyheter • Publicerad 7 oktober 2007
Landslagsmålvakten Andreas Isaksson får inte spela i Manchester City. Nu får inte heller landslagskollegan Rami Shaaban stå i mål. I lördagens match i norska ligan fick Shaaban sitta på bänken när hans Fredrikstad föll borta mot Start med 31.
Fredrikstads svenske tränare Anders Grönhagen valde att satsa på andremålvakten Lasse Staw sedan det blivit känt att Rami Shaaban är på väg att lämna klubben. Turkiska Trabzonspor lär vara intresserat av svensken, liksom allsvenska serieledarna IFK Göteborg.
Petningen ställer till det för förbundskaptensduon Lars Lagerbäck och Roland Andersson. Om en dryg vecka är det dags för EM-kvalmatcher mot Liechtenstein och Nordirland utan målvakter i matchform.
TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.