Rödeby AIF har ännu inte kunnat presentera något nyförvärv inför division III-comebacken nästa år.
I stället har truppen tunnats ut. Lasse Svensson har aviserat att det är slutspelat i och målvakten Jimmy Lindahl har i princip lämnat samma besked.
- Lasse berättade i ett tidigt skede att han inte skulle hinna med en division III-satsning på grund av jobbet. Det är givetvis jättetrist, men han har inte kunnat träna i den utsträckning han själv eller klubben kräver, säger Magnus Aronsson.
För Jimmy Lindahls del handlar det om jobb som ska kombineras med studier och tiden lär inte räcka till.
- Men jag har inte gett upp hoppet helt om Jimmy, berättar Magnus Aronsson.
Barbic har testspelat Lindahls besked har dock fått Rödeby AIF att se sig om efter en ersättare.
Både Björn Barbic, Kaif, och Niklas Jonsson, Trion, nämns i spekulationerna.
- Björn har testspelat med oss, men vi har inte fått något besked ännu. Jag tror han vill vänta in vad som händer i Karlskrona AIF, säger Magnus Aronsson.
Utöver en målvakt vill Rödebytränaren se att forwardsbesättningen stärks.
- Vi var tunna där i fjol och hade till och med backar som fick ta steget upp som anfallare.
Jesper Persson, Kaif, och Hasslötalangen Oliver Toll är de som i nuläget är närmast en övergång.
- Toll har varit med och tränat ett tag men vad jag vet är inga papper påskrivna ännu. Persson har tränat lite med oss men just i hans fall vet jag inte hur nära han ligger en övergång, förklarar Magnus Aronsson.
Åkesson fortsätter Rödeby AIF har även hört sig för hos Per Söderbom, Kristianopel, och Roger "Keegan" Nilsson, Atlas, men fått nej av bägge.
Däremot är det nu klart att mittfältsmotorn Fredrik Åkesson fortsätter i klubben.
- Han är både en ur-Raifare och en duktig fotbollsspelare. Det känns bra att han kör vidare, säger Magnus Aronsson.