Mardrömmen ingen match för Johansson
Mardrömmen är ett terränglopp som gör skäl för namnet. Löparna tvingas bestiga slalombacken i Rödeby, passera Silltorpsån och klafsa igenom diverse kärr.
På varje varv.
Banan mäter tre kilometer och herrarna springer tre varv, damerna två.
- Jag passade på att springa fort när det gick nerför, säger Joel Johansson, känd bland annat som segrare på 3 000 meter hinder i Finnkampen 1998.
Han gjorde sin första start i Mardrömmen. Osäker på banans sträckning valde han att ta det lugnt på det första varvet. Trots det skaffade han sig en lucka på 20-talet sekunder till Fredrik Persson, OK Dacke.
I mål hade Johansson utökat försprånget till en minut och 45 sekunder.
- Det här var roligt. Annorlunda mot att springa på bana, ler han.
Bratt vann lätt
I damklassen var Cecilia Bratt fullständigt överlägsen. Segermarginalen till Maria Högberg, Team Blekinge, blev drygt sex minuter.
Istället hade Bratt en intern fajt med Stefan Ulmeståhl, Team Blekinge, som dock hade ett varv mer att springa.
Det var förstås Cecilia Bratt väl medveten om när hon gick i mål.
- Jag gratulerade honom till att han hade ett varv kvar. Jag vet inte om han uppskattade det...
Bratt uppskattade i alla fall Ulmeståhls sällskap.
- Det är mycket roligare då. Annars är det lätt att man slappnar av.