1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter
Sölve BK står utan tränare för sitt div V-lag i fotboll.
I går bestämde sig nämligen Kalle Rubin för att lämna klubben som den här säsongen kom trea i div V västra.
- Spelarnas ambition och min egen ambition stämmer inte överens, säger Kalle.
Nyheter • Publicerad 18 oktober 2001

Sölve har en skaplig div V-säsong bakom sig. Laget blev som sagt trea i sin serie, gjorde över 80 mål och gick inte mållöst från någon match.

- Det har varit en rolig säsong, men den kunde blivit ännu roligare, konstaterar Kalle Rubin.

Under vårsäsongen toppade Sölve tabellen, men fick under hösten släppa såväl Hörviken som Mörrum förbi sig.

- Under våren hade vi 71-procentig närvaro på träningarna. Den siffran sjönk till 51 procent under hösten och där ser jag förklaringen till varför vi tappade serieledningen.

Efter säsongens slut krävde Kalle Rubin en bättre träningsnärvaro om han skulle fortsätta som tränare.

- Klubben har frågat spelarna, men dessa ville inte ställa upp på mina villkor och då är det lika bra vi skiljs åt.

Någon ny klubbadress har inte Kalle på gång, men han hoppas förstås kunna fortsätta som tränare.

- Jag vill i så fall komma till en klubb där spelarna och jag har samma inställning till seriös träning.

Rolf Jönsson
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.