Frölander missar världscupsimning
Lars Frölander har hoppat av världscupen i simning i Moskva, skriver Svenska Dagbladet. Frölander har en skada som också hotar hans deltagande då världscupen kommer till Stockholm nästa vecka.
Efter tävlingsuppehållet i Sydney tar Therese Alshammar upp jakten i Moskva på den totala världscupen. Hin ligger på andra plats och bör helst sätta ett världsrekord under någon av de återstående tävlingarna i Moskva, Stockholm, Berlin eller Belo Horisonte, för att ha en rejäl chans att vinna. Amerikanskan Nathalie Coughlin leder världscupen. Även andra är med i striden om totalcupen, till exempel Josefin Lillhage.
Therese Alshammar, Josefin Lillhage, Stefan Nystrand och Petter Stymne tävlar i Moskva.
Under dagens försök var Stefan Nystrand med personliga rekordtiden 48,83 endast åtta hundradelar från Lars Frölanders svenska rekord på 100 meter frisim.