Daniel Spasic ännu inte spelklar
Daniel Spasic anslöt till Mörrums Hockey i mitten av december i fjol. Innan dess spelade han för Anglet i den franska högstaligan.
Efter att 24-åringen hade skadat ena knät fick han helt sonika sparken. Spasics sorti från klubben har i efterhand bland annat mynnat ut i att fransmännen inte har betalat ut delar av lönen till sin före detta burväktare.
Anglets representanter har inte heller undertecknat de dokument som gör Daniel Spasic till Mörrums spelare.
Den åtgärden har fått Mörrums sportgrupp att kontakta det internationella ishockeyförbundet.
- De har sagt till oss att Anglet inte har någon rätt att vägra skriva under papperna. Därmed räknar jag med att Daniel blir spelklar för oss någon gång i nästa vecka. Det här är väldigt tråkigt och den störste förloraren är ju Spasic själv, säger Magnus Karlsson, värvningsansvarig i Mörrums Hockey.