GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

LIVE-TV: Lista med Blekingesports kommande sändningar – agility och heta derbymatcher

Vi är tillbaka i sändningstagen. Det här året är planen att direktsända över 50 lokala matcher från hela länet och tack vare en del utbyten med andra tidningar sänder vi även en del matcher utanför länet.
Här är en lista på våra planerade tv-matcher men även på de idrottshändelser vi planerar att direktrapportera i från (listan uppdateras kontinuerligt).
Blekinge • Publicerad 3 juni 2021 • Uppdaterad 7 juli 2021

Allt oftare rapporterar vi direkt från matcher eller tävlingar och presskonferenser, såväl i text, genom direktrapportering eller genom direktsända webb-tv-sändningar eller ett liveflöde av bilder.

Nedan kan du se, månad för månad, vad vi hittills har planerat men även ett axplock av de live-event vi bevakat.

Sägas bör att det här är en bruttolista, det är matcher vi planerar att sända men det kan bli snabba förändringar av olika anledningar.

Den här listan kommer att uppdateras kontinuerligt.

Här är alla våra planerade sändningar:

2021

JULI

Onsdag 7 juli 19.00: Asarum–Räppe, fotboll herrar division 2

Lördag 10 juli 15.00: IFK Karlshamn–Räppe, fotboll herrar division 2

Söndag 11 juli 14.00: FK Karlskrona–Prespa Birlik, fotboll herrar division 2

Torsdag–söndag 15–18 juli: Agility-SM

Lördag 31 juli 14.00: Ifö Bromölla–Färjestaden, fotboll damer division 1

AUGUSTI

Onsdag 4 augusti 19.00: Hällaryd dam–Sjöstaden, fotboll damer division 1

Lördag 7 augusti 13.00: Kristianopel–IFK Karlshamn U, fotboll herrar division 5

Söndag 8 augusti 16.00: Listerby–Märserum, fotboll herrar division 4

Söndag 8 augusti xx.xx: Räppe–IFK Karlshamn, fotboll herrar division 2

Tisdag 10 augusti 19.00: Jämshög–Union, fotboll herrar division 4

Lördag 14 augusti 15:00: Sölvesborgs GoIF - Asarums IF FK, fotboll herrar division 2

Tisdag 17 augusti 19.00: Sillhövda–Jämjö, fotboll herrar division 4

Fredag 20 augusti 18:30: Sjöstaden - Ifö Bromölla IF, fotboll damer division 1

Lördag 21 augusti 15:00: Sölvesborgs GoIF - IFK Berga, fotboll herrar division 2

Lördag 21 augusti 15.00: Kristianstad FC–FK Karlskrona, fotboll herrar division 2

Söndag 22 augusti 14:00: Hällaryds IF dam - Färjestadens GOIF, fotboll damer division 1

Onsdag 25 augusti 19.00: IFK Karlshamn–IFK Hässleholm, fotboll herrar division 2

Onsdag 25 augusti 19.00: Räppe–FK Karlskrona, fotboll herrar division 2

Torsdag 26 augusti 18.30: Jämshögs IF - Mörrums GoIS FK, fotboll herrar division 4

Lördag 28 augusti 14:00: FK Karlskrona - FC Rosengård 1917, fotboll herrar division 2

Lördag 28 augusti 14.00: Ifö Bromölla–Emmaboda, fotboll damer division 1

SEPTEMBER

Fredag 3 september, 19.00: Nosaby–IFK Karlshamn, fotboll herrar division 2

Lördag 4 september 15:00: Sölvesborgs GoIF - FK Karlskrona, fotboll herrar division 2

Söndag 5 september 14:00 Hällaryds IF dam - Laholms FK, fotboll damer division 1

Onsdag 8 september 19.00: Asarum–IFK Hässleholm, fotboll herrar division 2

Lördag 11 september 17:00: IFK Karlshamn - IFK Hässleholm, fotboll herrar division 2

Lördag 11 september, 13.00: VMA–Ifö Bromölla, fotboll herrar division 3

Söndag 12 september 14:00: Karlskrona FF - Lörby IF, fotboll damer division 2

Lördag 18 september 14:00: Asarums IF FK - Kristianstad FC, fotboll herrar division 2

Söndag 19 september 16:00: Hällaryds IF dam - Ifö Bromölla IF, fotboll damer division 1

Onsdag 22 september: Krif Hockey–Mörrum, ishockey, träningsmatch

Fredag 24 september, 19:00: FK Karlskrona - Asarums IF FK, fotboll herrar division 2

Lördag 25 september 15:00: IFK Karlshamn - Sölvesborgs GoIF, fotboll herrar division 2

Lördag 25 september, 15.00: Ifö Bromölla–Trelleborg, fotboll damer division 1

Söndag 26 september 15:00: Karlskrona FF - Ronneby BK, fotboll damer division 2

Planen för hösten är ännu inte spikad.

Här ser du våra senaste sändningar

2021

Lördag 5 juni: Sölvesborg–Räppe, fotboll herrar division 2

2020

NOVEMBER

• 1 november, 14.00 – Vinslöv–HIF Karlskrona • Handboll, allsvenskan.

OKTOBER

• 24 oktober, 15.00 – Högadal–Jämshög • Fotboll, avgörande kvalmatchen till division 4

• 20 oktober, 20.00 – FBC Karlskrona–Slätafly Flyers • Innebandy, division 2

• 18 oktober, 14.00 – IFK Karlshamn–Husqvarna • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 18 oktober, 14.00 – Älmeboda/Linneryd–Asarums IF • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 18 oktober, 14.00 – Kristianstad–Bromölla • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 17 oktober, 14.00 – Hällaryds IF–Sjöstaden DF • Fotboll, final SvFast cup, damer (OBS! Här bröts sändningen vid ställningen 1–1 i 89:e matchminuten, Sjöstaden vann med 5–1 till slut.)

• 14 oktober, 18.30 – Sölvesborgs GoIF–FK Karlskrona • Fotboll, final SvFast cup, herrar

• 11 oktober, eftermiddag – Nationella hopptävlingar, Karlshamns Ridklubb

• 10 oktober, 14.00 – Jämshögs IF–Hasslö GoIF • Fotboll, kvalserien till division 4

• 4 oktober, 12.00 – IFK Karlshamn–Asarum • Fotboll, division 2

• 4 oktober, 14.00 – Nybro–Sölvesborgs GoIF • fotboll, division 3

• 3 oktober – Älmeboda/Linneryd–Bromölla • fotboll, division 2

• 1 oktober – Asarums IF–Kalmar FF • fotboll, svenska cupen

SEPTEMBER

• 30 september – Alvesta SK–Sölvesborgs IK, ishockey, division 2

• 27 september, 16.00 – Kristianstad–Asarum, fotboll, division 2

• 27 september, 14.00 – Hällaryd–Union • Fotboll, division 4

• 26 september, 15.00 – Sölvesborgs GoIF–Ronneby BK • Fotboll division 3

• 25 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Troja • Ishockey, träningsmatch

• 24 september, 13.00 – Upptakt hockeyettan

• 23 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Kristianstad IK • Ishockey, träningsmatch

• 20 september, 14.00 – Räppe–IFK Karlshamn • Fotboll, division 2

• 19 september, 14.00 – Mörrum–Union • Fotboll, division 4

• 13 september, 13.00 – Asarum–Nosaby • Fotboll, division 2

• 12 september, 15.00 – Sölvesborgs GoIF–FK Karlshamn United • Fotboll, division 3

• 11 september, 19.00 – Kristianstad IK–Tingsryds AIF • Ishockey, träningsmatch

• 9 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Västervik • Ishockey, träningsmatch

• 6 september, 16.00 – Listerby–Rödeby • Fotboll, division 4

• 6 september, 14.00 – Österlen–IFK Karlshamn • Fotboll, division 2

• 5 september, 15.00 – HIF Karlskrona–IFK Ystad • Handboll, träningsmatch

• 4 september, 19.00 – Kristianstads IK–Karlskrona HK • Ishockey, träningsmatch

• 3 september, 19.30 – HIF Karlskrona–IFK Kristianstad • Handboll, träningsmatch

• 2 september, 17.00 – Karlskrona HK:s officiella spelarpresentation • Ishockey hockeyettan

• 1 september, 19.00 – Räppe–Bromölla • Fotboll, division 2

JUNI

• 14 juni, kl. 15.00 – Fotboll, division 2-premiär • IFK Karlshamn–Ifö Bromölla

• 17 juni, kl. 18.30 – Fotboll, semifinal SvFast cup herrar • Hällaryds IF–Sölvesborgs GoIF

AUGUSTI

• 11 augusti, 19.00 – Fotboll, division 4 •Nättraby–Listerby

• 15 augusti, 13.00 – Fotboll, damer division 1 • Sjöstaden (Nättraby)–Dösjöbro

• 16 augusti, 15.00 – Fotboll, damer division 2 • IFK Karlshamn–Ronneby BK

• 18 augusti, 18.30 – Fotboll, division 3 • Saxemara–Ronneby

• 22 augusti, 14.00 – Fotboll, division 4 • Rödeby–Kristianopel

• 25 augusti, 18.30 – Fotboll, division 4 • Sillhövda–Märserum

• 29 augusti, 15.00 – Fotboll, division 2 • IFK Karlshamn–Älmeboda/Linneryd

2019

Tidigare tv-sändningar – ett tekniskt fel gör att flera av de äldre repriserna just nu inte går att se.

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 2:5 till handbollsligan, 31 mars

Upptakt Blekingefyran i fotboll, 3 april:

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 3:5 till handbollsligan, 7 april

• Upptakt elitettan i fotboll 9 april:

• Kvarnsveden–Asarum, elitettanpremiär 13 april

• Asarum–Morön, elitettan, 17 april

• Asarum–Sundsvall , elitettan 28 april

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 5:5 till handbollsligan, 28 april

• Folkrace i Brömsebro, 1 maj:

• Asarum–Umeå, elitettan 11 maj

• Nättraby–Sillhövda, fotboll, Blekingefyran, 16 maj

• Folkrace på Hokabanan, 19 maj

• Asarum–Uppsala, elitettan 26 maj

• Blodomloppet i bilder 4 juni

• Asarum–Assi, elitettan 6 juni

• Hällaryd–Ronneby, fotboll Blekingefyran 15 juni

• Ronneby–Nättraby, fotboll Blekingefyran 26 juni

• Kustjagaren, BILDEXTRA 29 juni

• Umeå–Asarum, elitettan 29 juni

• 2XU Swimrun, BILDEXTRA 20 juli

• Holmsjö triathlon, BILDEXTRA 27 juli

Karlskrona Stadslopp, BILDEXTRA, 1 augusti

• Asarum–Kalmar, elitettan 6 augusti

KHK-Herlev träningsmatch 9 augusti

HIF Karlskrona–IFK Karlskrona träningsmatch 10 augusti

• Karlskrona HK–Krif Hockey träningsmatch 14 augusti

• Karlskrona swimrun, 17 augusti

• Runneby Stadslopp, motionslopp, 31 augusti.

• Repris: HIF Karlskrona–OV Helsingborg träningsmatch 2 september

• Repris: HIF Karlskrona–HK Ankaret, träningsmatch 7 september

• Repris: Assi–Asarums IF, fotboll, elitettan, 7 september.

• Repris: Karlskrona HK–Kristianstad, träningsmatch ishockey, 12 september.

Läs även:

Bosse JohnssonSkicka e-post
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Välkommen att kommentera

Välkommen att kommentera! Tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Blekinge Läns Tidning och Ifrågasätt förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.

Läs mer