unlock

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

  1. Avdelningararrow-down
  2. Orterarrow-down
  3. E-tidning
  4. Söksearch
  1. Tjänsterarrow-down
  2. Annonseraarrow-down
  3. Tipsa oss!
  4. Kundcenter

TV-matcher: Lista med våra sändningar – se HIF Karlskrona

Vi fortsätter att rapportera från idrottens värld – allt oftare via rörlig bild i form av direktsända tv-matcher.
Här är en lista på våra planerade tv-matcher men även på de idrottshändelser vi planerar att direktrapportera i från (listan uppdateras kontinuerligt).

Allt oftare rapporterar vi direkt från matcher eller tävlingar och presskonferenser, såväl i text, genom direktrapportering eller genom direktsända webb-tv-sändningar eller ett liveflöde av bilder.

Nedan kan du se, månad för månad, vad vi hittills har planerat men även ett axplock av de live-event vi bevakat.

Sägas bör att det här är en bruttolista, det är matcher vi planerar att sända men det kan bli förändringar av olika anledningar.

Den här listan, just nu uppdaterad med fotbollsmatcher och hockey, kommer att uppdateras kontinuerligt.

Här ser du våra senaste sändningar

2020

NOVEMBER

• 1 november, 14.00 – Vinslöv–HIF Karlskrona • Handboll, allsvenskan.

OKTOBER

• 24 oktober, 15.00 – Högadal–Jämshög • Fotboll, avgörande kvalmatchen till division 4

• 20 oktober, 20.00 – FBC Karlskrona–Slätafly Flyers • Innebandy, division 2

• 18 oktober, 14.00 – IFK Karlshamn–Husqvarna • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 18 oktober, 14.00 – Älmeboda/Linneryd–Asarums IF • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 18 oktober, 14.00 – Kristianstad–Bromölla • Fotboll, division 2 (sista omgången)

• 17 oktober, 14.00 – Hällaryds IF–Sjöstaden DF • Fotboll, final SvFast cup, damer (OBS! Här bröts sändningen vid ställningen 1–1 i 89:e matchminuten, Sjöstaden vann med 5–1 till slut.)

• 14 oktober, 18.30 – Sölvesborgs GoIF–FK Karlskrona • Fotboll, final SvFast cup, herrar

• 11 oktober, eftermiddag – Nationella hopptävlingar, Karlshamns Ridklubb

• 10 oktober, 14.00 – Jämshögs IF–Hasslö GoIF • Fotboll, kvalserien till division 4

• 4 oktober, 12.00 – IFK Karlshamn–Asarum • Fotboll, division 2

• 4 oktober, 14.00 – Nybro–Sölvesborgs GoIF • fotboll, division 3

• 3 oktober – Älmeboda/Linneryd–Bromölla • fotboll, division 2

• 1 oktober – Asarums IF–Kalmar FF • fotboll, svenska cupen

SEPTEMBER

• 30 september – Alvesta SK–Sölvesborgs IK, ishockey, division 2

• 27 september, 16.00 – Kristianstad–Asarum, fotboll, division 2

• 27 september, 14.00 – Hällaryd–Union • Fotboll, division 4

• 26 september, 15.00 – Sölvesborgs GoIF–Ronneby BK • Fotboll division 3

• 25 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Troja • Ishockey, träningsmatch

• 24 september, 13.00 – Upptakt hockeyettan

• 23 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Kristianstad IK • Ishockey, träningsmatch

• 20 september, 14.00 – Räppe–IFK Karlshamn • Fotboll, division 2

• 19 september, 14.00 – Mörrum–Union • Fotboll, division 4

• 13 september, 13.00 – Asarum–Nosaby • Fotboll, division 2

• 12 september, 15.00 – Sölvesborgs GoIF–FK Karlshamn United • Fotboll, division 3

• 11 september, 19.00 – Kristianstad IK–Tingsryds AIF • Ishockey, träningsmatch

• 9 september, 19.00 – Tingsryds AIF–Västervik • Ishockey, träningsmatch

• 6 september, 16.00 – Listerby–Rödeby • Fotboll, division 4

• 6 september, 14.00 – Österlen–IFK Karlshamn • Fotboll, division 2

• 5 september, 15.00 – HIF Karlskrona–IFK Ystad • Handboll, träningsmatch

• 4 september, 19.00 – Kristianstads IK–Karlskrona HK • Ishockey, träningsmatch

• 3 september, 19.30 – HIF Karlskrona–IFK Kristianstad • Handboll, träningsmatch

• 2 september, 17.00 – Karlskrona HK:s officiella spelarpresentation • Ishockey hockeyettan

• 1 september, 19.00 – Räppe–Bromölla • Fotboll, division 2

JUNI

• 14 juni, kl. 15.00 – Fotboll, division 2-premiär • IFK Karlshamn–Ifö Bromölla

• 17 juni, kl. 18.30 – Fotboll, semifinal SvFast cup herrar • Hällaryds IF–Sölvesborgs GoIF

AUGUSTI

• 11 augusti, 19.00 – Fotboll, division 4 •Nättraby–Listerby

• 15 augusti, 13.00 – Fotboll, damer division 1 • Sjöstaden (Nättraby)–Dösjöbro

• 16 augusti, 15.00 – Fotboll, damer division 2 • IFK Karlshamn–Ronneby BK

• 18 augusti, 18.30 – Fotboll, division 3 • Saxemara–Ronneby

• 22 augusti, 14.00 – Fotboll, division 4 • Rödeby–Kristianopel

• 25 augusti, 18.30 – Fotboll, division 4 • Sillhövda–Märserum

• 29 augusti, 15.00 – Fotboll, division 2 • IFK Karlshamn–Älmeboda/Linneryd

2019

Tidigare tv-sändningar – ett tekniskt fel gör att flera av de äldre repriserna just nu inte går att se.

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 2:5 till handbollsligan, 31 mars

Upptakt Blekingefyran i fotboll, 3 april:

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 3:5 till handbollsligan, 7 april

• Upptakt elitettan i fotboll 9 april:

• Kvarnsveden–Asarum, elitettanpremiär 13 april

• Asarum–Morön, elitettan, 17 april

• Asarum–Sundsvall , elitettan 28 april

• HIF Karlskrona–IF Hallby, kvalmatch 5:5 till handbollsligan, 28 april

• Folkrace i Brömsebro, 1 maj:

• Asarum–Umeå, elitettan 11 maj

• Nättraby–Sillhövda, fotboll, Blekingefyran, 16 maj

• Folkrace på Hokabanan, 19 maj

• Asarum–Uppsala, elitettan 26 maj

• Blodomloppet i bilder 4 juni

• Asarum–Assi, elitettan 6 juni

• Hällaryd–Ronneby, fotboll Blekingefyran 15 juni

• Ronneby–Nättraby, fotboll Blekingefyran 26 juni

• Kustjagaren, BILDEXTRA 29 juni

• Umeå–Asarum, elitettan 29 juni

• 2XU Swimrun, BILDEXTRA 20 juli

• Holmsjö triathlon, BILDEXTRA 27 juli

Karlskrona Stadslopp, BILDEXTRA, 1 augusti

• Asarum–Kalmar, elitettan 6 augusti

KHK-Herlev träningsmatch 9 augusti

HIF Karlskrona–IFK Karlskrona träningsmatch 10 augusti

• Karlskrona HK–Krif Hockey träningsmatch 14 augusti

• Karlskrona swimrun, 17 augusti

• Runneby Stadslopp, motionslopp, 31 augusti.

• Repris: HIF Karlskrona–OV Helsingborg träningsmatch 2 september

• Repris: HIF Karlskrona–HK Ankaret, träningsmatch 7 september

• Repris: Assi–Asarums IF, fotboll, elitettan, 7 september.

• Repris: Karlskrona HK–Kristianstad, träningsmatch ishockey, 12 september.

Läs även: