Blekinge Läns Tidning logo
  1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Annons

Dortmund startar damlag – målet är Bundesliga

Fotboll • Publicerad 10 september 2020
Den tyska storklubben Dortmund startar damverksamhet. Arkivbild.
Den tyska storklubben Dortmund startar damverksamhet. Arkivbild.Foto: Martin Meissner/AP/TT

Den tyska fotbollsgiganten Borussia Dortmund planerar att starta ett damlag till säsongen 2021–2022, berättar klubben i ett uttalande.

Dortmund kommer att börja skissa på sin damverksamhet under de kommande månaderna och kliver in i åttondedivisionen 2021.

Annons

– Vår plan för vår damverksamhet startar i botten, och tanken är att vi ska nå toppen, säger klubbchefen Carsten Cramer.

– Laget kommer att spela i en regional b-division, men målet är att nå Bundesliga inom tio år.

Dortmunds ärkerival Schalke 04 har också meddelat att de kommer att starta upp ett damlag i samma division 8-serie lagom till säsongen 2021–2022.

TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons