Annons
Alpina VM hoppas få ha publik
Alpint • Publicerad 9 september 2020
Alpina VM-arrangören Cortina d'Ampezzo i Italien vill slippa stränga restriktioner vad gäller publik på tävlingarna i februari.
– Vi jobbar tillsammans med hälsomyndigheterna och tror att vi ska kunna få ha runt 5 000 åskådare varje dag, säger VM-chefen Valerio Giacobbi vid en presskonferens.
Annons
Det skulle totalt innebära mellan 50 000 och 60 000 åskådare under VM. Före coronapandemin planerade VM-arrangören för att det skulle kunna komma 120 000 åskådare.
VM avgörs mellan den 8 och den 21 februari.
TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons