1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Lokal truckutbildning startar

Ottossons Truck och Furulundsskolans fordonsprogram startar gemensamt utbildningen "servicetekniker för truck".
Sölvesborg • Publicerad 7 november 2007

Enligt ett pressmeddelande från Ottossons Truck har utbildningen sina rötter i en problematisk arbetsmarknad där företaget under en längre tid haft svårt att rekrytera kvalificerade servicetekniker i regionen. Så i stället för att vänta på, som de skriver, ett mirakel har truckföretaget tagit initiativet till den här utbildningen.

Utbildningen är en inriktning på gymnasieskolans fordonsprogram som eleverna kan välja inför årskurs 2 och 3. Den förläggs till både skolan och till företagets verkstad i Norje.

Inom kort ska dagens årskurs 1-elever välja inriktning och truckutbildningen väntas komma i gång höstterminen 2008. Så första kullen nyutbildade servicetekniker för truckar kommer att vara klara vårterminen 2010.

Utbildningen kommer att presenteras när Furulundsskolan håller öppet hus den 14 november.

Dessutom garanterar Ottossons Truck sommarjobb för eleverna sommaren mellan årskurs 2 och årskurs 3.

Lars Ohlsson
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.