JiWe Galv får ny ägare
I det danska köpet ingår såväl JiWe Galv i Sölvesborg som systerbolaget Eskilstuna Galvan med 80 respektive 40 anställda.
- Vi har känt oss som gökungar i Lindabkoncernen i tre års tid och vi har dessutom funnits på deras säljlista hela tiden, berättar Karl Erik Bäckius.
Letat efter köpare
Han berättar vidare att han i våras fick i uppdrag att hitta en köpare. Han fann sju möjliga och överst stod Dansk Overflade Teknik (DOT).
- Så jag är lycklig över att DOT köpte oss. Nu har vi fått en både branschkunnig och kapitalstark ägare som vill satsa på oss, påpekar KE Bäckius.
DOT finns på fem ställen i Danmark och hade innan de svenska köpen 450 anställda.
Nu når de upp i en årsomsättning på 450 miljoner svenska kronor.
- JiWe i Sölvesborg har ett mycket stort tekniskt kunnande som vi ville åt, kommenterar DOT-chefen Lars Peter Degn.
Både Degn och KE Bäckius uppgav på torsdagens presskonferens att dansk produktion kommer att flyttas till Sölvesborg och att köpet kommer att få en positiv effekt på sysselsättningen.
Har haft ett samarbete
De berättade också att företagen haft ett visst samarbete under våren då uppbyggnaden av JiWes nya fabrik på Sölvesborgs gamla varvsområde ägt rum. Invigningen av nybygget sker för övrigt i februari.
- Då ståtar vi med en av världens mest moderna förzinkningsanläggningar och definitivt den nyaste, sa Karl Erik Bäckius.
DOT är totalt dominerande på den danska marknaden medan JiWe och Eskilstuna Galvan har 20 procent av den svenska.