De bästa eftersöksekipagen valdes ut
Jägarförbundet har imponerande 360 medlemmar i Sölveborgs kommun. Men antalet eftersöksekipage är få och för att råda bot på det har en utbildning i lokalavdelningens regi anordnats.
Eftersöksekipaget, hund och människa, ska söka skadat vilt, antingen i samband med jakt eller efter viltolyckor i trafiken.
- Hunden och människan är viktiga var för sig, men det är den perfekta kombinationen vi söker, berättar Göran Magnusson, polisman som håller i kontakterna med jägarna i samband med viltolyckor.
Ett 15-tal ekipage var samlade till lördagens examen vid Ryssbergsstugan. Gallringen var hård och det är bara de sex-sju bästa ekipagen som valdes ut.
- Fler ekipage behövs inte för att täcka hela Sölvesborgs kommun. Och naturligtvis är det de allra bästa vi är ute efter, slår Göran Magnusson fast.