1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

33-åring häktad för försök till mord

Den 33-åring som i lördags natt misstänks för att försökt mördat en 20-årig man häktades i går eftermiddag.
Sölvesborg • Publicerad 9 juli 2014

Mannen är på sannolika skäl misstänkt för försök till mord, vilket är den högre misstankegraden.

Kammaråklagare Ulrika Grenefors är fortfarande företegen på vilka grunder som mannen häktats.

Hon hänvisar till förundersökningssekretess. Häktningsförhandlingarna i går eftermiddag hölls bakom lyckta dörrar.

Handlar det om teknisk bevisning som framkommit eller vittnesförhör som gör att du valt att häkta mannen?

– Jag går inte in på omständigheterna på grund av förundersökningssekretessen.

Har 33-åringen erkänt gärningen?

– Jag går inte in på det.

Inte heller vill Ulrika Grenefors uppge vad som var upprinnelsen till knivbråket.

Det var strax före kloc-kan halv fyra på lördagsmorgonen som polis kallades till en central adress i Sölvesborg. Där fann man en man med skär-skador i både nacke och hals.

Sårskadorna var inte livshotande, och mannen kunde lämna sjukhuset redan under söndagen.

Även den misstänkte 33-åringen som greps i offrets lägenhet fördes till sjukhus för skador. Vilken typ av skador han tilldragit sig är fortfarande inte känt.

Under söndagen genomfördes en teknisk brottsplatsundersökning.

Den 33-årige mannen är sedan tidigare känd av polisen, men däremot inte dömd för något brott.

Åtal ska vara väckt senast om två veckor.

Jörgen Klinthage

Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.