Tjuvar försvann med spansk skinka
En pata negra, en bärbar dator och ett kikarsikte stals i går från en villa i Edestad. Enligt polisen var ett fönster på altandörren krossat och troligtvis har gärningsmannen eller gärningsmännen tagit sig in den vägen.
Hur vanligt är det att tjuvar snor med sig mat?
– Det händer att tjuvarna äter när de är inne i bostaden. Att tjuvarna tar med sig mat hör till ovanligheterna, säger Anders Wahlberg.
En teknisk undersökning sker på platsen under söndagen.
Även en annan villa i området hade påhälsning av obehöriga under lördagskvällen. De boende hörde dock när en ruta krossades och kunde larma polis.
Dessutom har det skett ytterligare ett inbrott i området i veckan som gått. Efter det inbrottet saknas en dator, ett tangentbord och ett passerkort.
Enligt polisen finns det ännu ingen misstänkt men man tror att det finns ett samband mellan de tre inbrotten.