Vårens hårtrender: Naturligt och ostajlat i vår
I första hand är det kundernas utseenden och personligheter som bestämmer. Men det är också många som tar med sig en bild till salongen för visar hur de vill ha det.
– Förut fick vi mer fria händer. Det har förändrats sedan sociala medier kom. Vi måste hänga med så vi är ute mycket på kurser, berättar Linnéa Smedjebäck, frisör och delägare i Studio4nio.
Överlag ska frisyrerna dock vara naturliga nu. Korta frisyrer ska till exempel ha naturlig form och inte vara tillrättalagda. 90-talet är tillbaka och det ska se bra ut utan stajlning.
– Mittbenan är också tillbaka, framför allt hos killar, berättar Linnéa.
Vill du ha lugg är det inne med både extremt långa och korta. Gardinluggen som har varit populär är dock ute nu.
När det gäller uppsättningar är det låga tofsar och knutar moderiktiga.
Vill du färga håret ska det vara i en naturlig ton. Nu är det inte lika trendigt med balayage och ombre längre. I stället ska det färgas i block, vilket frisörerna inte tycker är lika roligt eftersom det då syns mer att det är färgat och var gränserna går. En del onaturliga färger är dock fortfarande populära och det har kommit lite koppriga toner.
– De brukar inte vilja ha kopprigt på våren men det har vi sett mer av. Vi har färgat flera i en ljus rosa champagne-färg. De ville inte vara blonda än, säger Linnéa.
För den som vill byta färg med mindre påverkan på sitt eget hår finns det nya lösningar som har blivit efterfrågade. Studio4nio jobbar mycket med Hairtalk som är en typ av hårförlängning. Med den kan håret förlängas, bli tjockare eller färgas. Det sistnämnda görs genom att testar med en annan färg än din egen sätts i och på så sätt skapas en ny ton. Är du till exempel mörk kan du sätta i ljusa testar.
– Om du ska ljusa upp håret krävs det många färgningar och det blir lätt en rödorange färg först, berättar Linnéa.
Har du alltid drömt om att skaffa lugg men inte vågat eller har en virvel som gör det omöjligt går det nu att lösa. Det finns nämligen överdelar som du fäster som en lugg.
Förlängningen håller i regel i sex till åtta veckor, sedan har ditt eget hår vuxit och därför måste fästena sättas om. Samma hår kan dock återanvändas några gånger. Slingorna fästs med dubbelhäftande tejp.
I vår är det även inne med huvudbonader och accessoarer som hårband, diadem, hårspännen, sjalar och turbaner.
– Allt kanske inte passar alla men det kan se väldigt fräsigt ut. Det blir effektfullt. Diademen som ser ut som sjalar kan du ha både i uppsatt och nersläppt men de kanske passar mindre bra i väldigt korta hår, säger Linnéa.
Välkommen att kommentera
Välkommen att kommentera! Tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Blekinge Läns Tidning och Ifrågasätt förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.