1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Väpnat rån mot kiosk

En anställd på Pressbyrån i Olofström utsattes i går kväll för ett grovt väpnat rån.
En man i rånarhuva kom in i kiosken strax efter stängningsdags och riktade en pistol mot kvinnans huvud.
Han försvann från platsen med en okänd summa pengar.
Olofström • Publicerad 16 april 2002

Rånet inträffade vid 21-tiden då kvinnan, som var ensam i kiosken, höll på att stänga för kvällen.

Under pistolhot tvingade han kassörskan att öppna kassan. Kvinnan har i de första förhören med polisen uppgivit att rånaren är i 30-35-årsåldern, att han bar svart rånarluva, röd tröja, beige byxor och bruna skor.

Sprang från platsen

Han försvann troligen springande från platsen. Området spärrades av så snart polisen kom till platsen.

Mannen är av normal kroppsbyggnad och har troligtvis svenskt ursprung, men av dialekten att döma misstänker kvinnan att han inte kommer från Olofström.

Intensiva spaningar

Ett tiotal poliser från Blekinge och Skåne sattes in i spaningarna efter mannen. Förhören med kvinnan pågick ännu vid 23-tiden på kvällen.

- Vi vet i nuläget inte hur mycket pengar rånaren fick med sig, säger vakthavande befäl hos Karlskronapolisen.

Polisen fick larmet sedan kvinnan själv larmat ett vaktbolag via butikens överfallslarm.

På fri fot

I spaningarna efter rånaren deltog polispatruller från Karlshamn, krim och Kristianstad, som kom till platsen med en hundpatrull.

- Förnärvarande har spaningarna inte gett något resultat, säger vakthavande befäl. Förhören med kvinnan pågår också fortfarande.

Carina Lodge
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.