The Jesus and Mary Chain spelar i Sverige
Musik • Publicerad 8 oktober 2019
Indiebandet The Jesus and Mary Chain ska framföra sitt centralverk "Darklands" i Sverige, under två konserter i vår.
Spelningarna sker den 24 mars i Stockholm och 25 mars i Göteborg.
Det skotska bandet bildades 1984 i utkanten av Glasgow av bröderna Jim och William Reid. Samma år kom debutsingeln "Upside down" och året därpå släpptes den första plattan "Psychocandy". De splittrades 1999 men återförenades åtta år senare för en spelning på Coachella.
"Darklands" från 1987 ses som ett av bandets centralverk, med låtar som "Happy when it rains", "April skies" och "Cherry came too".
För två år sedan kom "Damage and Joy", deras första studioalbum på nitton år.
TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.