1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Etiopisk maratonvinnare i Doha

Friidrott • Publicerad 6 oktober 2019
Sveriges Adhanom Abraha slänger ett öga på Paraguays Derlys Ayal i herrarnas maraton under friidrotts-VM i Doha.
Sveriges Adhanom Abraha slänger ett öga på Paraguays Derlys Ayal i herrarnas maraton under friidrotts-VM i Doha.Foto: Jessica Gow/TT

Eskilstunas Adhanom Abraha sprang in på 28:e plats i friidrotts-VM:s maratonlopp.

Abraha inledde starkt, och var efter en mil en av loppets mest offensiva löpare. Därefter tappade svensken successivt mot täten, och sprang i mål sju minuter efter vinnaren Lelisa Desisa från Etiopien i Doha.

Sluttiden 2,17.57 är bara tre minuter över Abrahas personbästa, den 32-gradiga värmen till trots, och han är nöjd över sin insats.

– Det var väldigt jobbigt att springa i de här förhållandena men jag är nöjd med min insats. Jag är väldigt glad, det finns många duktiga löpare här, säger han .

Längst fram i loppet utvecklades segerstriden till något av en spurt. Lelisa Desisa, som tog silver i Moskva 2013, korsade mållinjen några sekunder före landsmannen Mosinet Geremew och Kenyas Amos Kipruto.

TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.