Nyheter
Volvos Isuzu-affär i hamn
Ekonomi • Publicerad 1 april 2021
Lastvagnskoncernen Volvo har nu slutfört den affär där Isuzu Motors köper UD Trucks från Volvokoncernen för cirka 19 miljarder kronor. Affären uppskattas ge en positiv effekt på Volvokoncernens rörelseresultat under andra kvartalet på närmare två miljarder kronor och ger ett tillskott på 19 miljarder kronor till koncernens nettokassa.
De båda aktörerna kommer att inrätta en gemensam organisation för att driva en allians med kontor såväl i Japan som Sverige, skriver Volvo i ett pressmeddelande.
TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.