Annons
Nyheter
Tre gripna – gick till attack mot polis
Brott • Publicerad 8 september 2023
Tre män har gripits misstänkta för grovt vapenbrott och våldsamt motstånd i Hammarkullen i Göteborg.
Polisen larmades till platsen på fredagseftermiddagen med anledning av en misstänkt skottlossning.
Annons
– Flera inringare har hört smällar som bedöms handla om skottlossning. Därför inledde vi en polisinsats och söker igenom området, säger polisens presstalesperson Anna Hammarbäck.
I samband med sökandet hittades tre män som vid kontroll gjorde motstånd. En av dem gick även till attack mot en polisman och blev biten av en polishund, ännu oklart hur illa. Han är också misstänkt för våld mot tjänsteman. Polismannen klarade sig oskadd.
– Det var tumultartat allting, säger Anna Hammarbäck.
De gripna är alla mellan 20 och 30 år gamla.
TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons