Blekinge Läns Tidning logo
  1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Annons
Nyheter

Ny skottlossning i Uppsala i natt

Brott • Publicerad 10 september 2023
Polisen utreder nu skottlossningen i Uppsala i natt.
Polisen utreder nu skottlossningen i Uppsala i natt.Foto: Johan Nilsson/TT

I natt skedde ytterligare en skottlossning i Uppsala, skriver polisen på sin hemsida. Det var i stadsdelen Stenhagen strax före midnatt som en lägenhet blev beskjuten.

Ingen person ska ha skadats fysiskt.

Annons

Brottsrubriceringen är grovt vapenbrott och försök till mord, men ingen person har frihetsberövats.

I torsdags sköts en kvinna i 60-årsåldern till döds i vad som tros vara en hämndaktion i en intern konflikt i den så kallade Kurdiska rävens nätverk. Kvinnan ska, enligt uppgifter i flera medier, vara mamma till en kriminell ledargestalt som tidigare stått Kurdiska räven väldigt nära.

Om söndagens skottlossning har koppling till torsdagens dödsskjutning vet inte polisen än.

– Det är alldeles för tidigt att säga någonting om det på det sättet. Däremot är det självklart att med tanke på det rådande läget, så är eventuella kopplingar självklart någonting vi kommer titta på. Men om det är så eller inte är alldeles för tidigt att säga, säger Pelle Vamstad till Expressen.

Polisen är kvar på platsen och det finns avspärrningar i området.

TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons