Blekinge Läns Tidning logo
  1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Annons
Nyheter

Man skottskadad i Eskilstuna – förd till sjukhus

Brott • Publicerad 9 september 2023
En man har på lördagskvällen hittats skottskadad i Eskilstuna. Arkivbild.
En man har på lördagskvällen hittats skottskadad i Eskilstuna. Arkivbild.Foto: Janerik Henriksson/TT

En man har hittats skottskadad i stadsdelen Årby i norra Eskilstuna. Mannen har enligt polisen förts till sjukhus i ett privat fordon, men det är oklart hur illa skadad han är.

Larmet inkom till polisen vid halv nio-tiden på lördagskvällen.

Annons

Ingen har gripits misstänkt för skjutningen, men polisen söker sannolikt efter flera gärningspersoner, enligt Marcus Anefur, polisens presstalesperson..

– Det baserar vi på de uppgifter vi har fått in om händelsen, säger han.

Brottsplatsen har spärrats av.

– Vi jobbar med informationsinhämtning i form av förhör och övrig information som kameraövervakning för att bilda oss en bättre uppfattning av händelseförloppet.

Polisen utreder händelsen som mordförsök.

TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons