Blekinge Läns Tidning logo
  1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Annons
Nyheter

Kvinna häktad för grov våldtäkt

Brott • Publicerad 9 september 2023
Kvinnan anhölls i sin frånvaro i onsdags och frihetsberövades samma dag. Arkivbild.
Kvinnan anhölls i sin frånvaro i onsdags och frihetsberövades samma dag. Arkivbild.Foto: Johan Nilsson/TT

En 55-årig kvinna har häktats på sannolika skäl misstänkt för grov våldtäkt, rapporterar Corren. Brottet ska ha begåtts i Linköpings kommun i augusti.

– Men jag kan inte gå in på vad som har hänt då det rör sig om ett känsligt ärende, säger kammaråklagaren Elin Åkerberg, som leder förundersökningen, till tidningen.

Kvinnan anhölls i sin frånvaro på onsdagen och frihetsberövades samma dag. Hon nekar enligt åklagaren till brott.

TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons