Annons
Nyheter
Fem åtalas för omfattande momsbedrägerier
Ekonomi/brott • Publicerad 4 oktober 2022
De ska ha ägnat sig åt omfattande momsbedrägerier med mobiltelefoner. Nu åtalas fem personer för grova skattebrott, penningtvätt och bokföringsbrott, skriver Ekobrottsmyndigheten (EBM) i ett pressmeddelande.
Upplägget har enligt åtalet gått ut på att handla bland annat mobiltelefoner från andra EU-länder där de brottsmisstänkta sedan ska ha krävt tillbaka moms från Skatteverket.
"Genom upplägget har felaktiga momsåterbetalningar skett som uppgått till nästan en halv miljard kronor i misstänkta brottsvinster", skriver EBM.
TT
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons