1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Vad gör Ringholm?

Nyheter • Publicerad 26 oktober 2001

Konjunkturinstitutets kvartalsbarometer kom igång. Det är ingen rolig läsning. Förväntningar är ytterst modesta, möjligen kan konjunkturen vända uppåt i slutet av nästa år. Faktum är att industrikonjunkturen försvagades mer än väntat. Om allt nu går sämre än väntat, kanske finansminister Bosse Ringholm måste justera ner förväntningarna i budgeten ytterligare.

Det enda som i princip håller siffrorna någorlunda upp är konsumenterna: dagligvaru- och sällansköpshandeln vilket betyder mat och bilar, kylskåp,video och så vidare.

Undersökningen genomfördes två veckor efter attacken mot World Trade Center. Betyder det är att svenska folket tröstshoppade, för att dämpa oron?

Marita Kangestad
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.