1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Rekordmånga låtar i Melodifestivalen

Det är inget snack om att Melodifestivalen är populärt bland landets låtskrivare och artister. Tävlingen fortsätter att växa och i år har ett nytt rekord slagits. 3832 bidrag vill vara med och tävla. (TT Spektra)
Nyheter • Publicerad 22 september 2010
Foto: 

Melodifestivalen fortsätter att vara populärt bland landets låtskrivare och artister.

I år har ett nytt rekord slagits. 3 832 bidrag vill vara med och tävla.

Ansökningstiden har gått ut och nu börjar urvalet. Schlagergeneralen har flyttat fram sina positioner och tagit större kontroll över vilka bidrag som kommer med i Melodifestivalen nästa år. 15 bidrag väljs ut av en jury, ytterligare 15 handplockas av SVT och tävlingens producent Christer Björkman.

Inga artister har ännu officiellt presenteras men i förhandssnacket nämns bland andra veteraner som Sanna Nielsen, Lili och Susie och Shirley Clamp. Andra tippade kandidater är Danny Saucedo, Lasse Stefanz och One More Time.

För första gången får också i år utländska låtskrivare möjlighet att delta i tävlingen.

TT Spektra: Har du hittat några guldkorn bland årets bidrag?

Nästa års schlagerturné inleds i Luleå 5 februari.

Tidningarnas Telegrambyrå
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.