Nyheter
Malmö konsthalls tak renoveras
Nu lovar Malmö stadsfastigheter att Malmö konsthalls tak som läcker in vatten ska renoveras. Hittills har två konstverk förstörts av regn och snövatten som droppat in. (TT Spektra)
Nyheter • Publicerad 8 september 2010
Nu lovar Malmö stadsfastigheter att Malmö konsthalls tak som läcker in vatten ska renoveras. Hittills har två konstverk, en större teckning av Hans Peter Feldmann och ett fotografi av David Goldblatt förstörts av regn och snövatten som droppat in, rapporterar Sveriges Radio Malmöhus. Konsthallen har inte renoverats sedan den byggdes 1975, men stadsfastigheter har känt till problemen.
Renoveringen, som kommer att kosta fem miljoner, drar igång redan före nyår.
Tidningarnas Telegrambyrå
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.