Iron Maiden gör två Sverigespelningar
Iron Maiden kommer till Sverige för två spelningar i juli nästa år - på Stockholms stadion den 16 juli och Nya Ullevi i Göteborg den 26 juli. Konserterna är en del i bandets världsturné "Somewhere back in time" där de kommer att fokusera på tillbakablickar med material från 1980-talet. Både låtvalet och scenbygget präglas av temat där produktionen från 1984-85, "Powerslave Tour" står som bas.
- Om det här ska bli den största rockturnén i Norden någonsin får vi verkligen ta fram allt vi har och se till att slå rekord på alla tänkbara vis. Det här är en otrolig markering för heavy metal-musiken, säger sångaren Bruce Dickingson i ett pressmeddelande.
Iron Maiden kommer förutom Norden att spela i övriga Europa, Asien, Australien, Japan, Syd- och Nordamerika.
Biljetterna släpps den 12 november.
Turnéschema i Norden: 16/7 Stockholm, 18/7 Helsingfors, 22/7 Trondheim, 24/7 Oslo, 26/7 Göteborg och 27/7 Horsens. (TT Spektra)