"Hedda Gabler" i nytt ljus
När Riksteatern sätter upp "Hedda Gabler" är Ibsens klassiker sig inte riktigt lik. Tiden har förskjutits till 1930-talet. Och en av de viktigaste manliga karaktärerna har förvandlats till kvinna.
Hedda Gabler är kvinnan som på ytan har allt. Hon är ung och vacker, nygift och nyinflyttad i sitt drömhus. Men Hedda är inte lycklig, hon som fostrats till att vara vild och impulsiv är nu infångad i ett kvävande tryggt och konventionellt äktenskap.
I Henrik Ibsens originalpjäs är det en manlig persons återkomst som skakar om Heddas värld. Men i regissören Sara Gieses version av dramat har den karismatiske Eilert Lövborg blivit Elin Lövborg. Heddas make Jörgen Tesman får en briljant kvinnlig konkurrent i stället för en manlig.
Det är Anna Kölén som bearbetat Ibsens pjäs för Riksteatern. I samråd med Sara Giese har hon flyttat handlingen från 1890-talet till 1930-talets litterära kretsar.
TT Spektra: Har det inte inneburit praktiska problem att göra den här omskrivningen av pjäsen?
Viss inspiration till den litterära krets som Elin Lövborg ingår i har man fått från Fogelstadgruppen som bildades 1922 av bland andra Elin Wägner och Kerstin Hesselgren.
"Hedda Gabler" har premiär den 29 september i Avesta.