Vuxna saknar simkunskaper
Enligt en undersökning som Trygg Hansa har gjort, med hjälp av Novus, är många vuxna dåliga på att simma.
Under juni månad miste 21 personer sina liv i vattnet. Det är sju personer fler än förra året.
Herman Håkansson har flera års erfarenhet av simning, både som simmare och simlärare.
Under simskoleavslutningen delar han ut diplom till de barn som nyligen har lärt sig att simma.
– Ju tidigare barn lär sig att simma desto bättre. Många vuxna skulle behöva bli bättre på att simma, säger Herman Håkansson.
Trygg Hansas undersökning uppger också att fyra av tio personer inte kan flyta i vatten utomhus i mer än tio minuter.
Enligt Herman Håkansson är det inte samma sak att simma i en bassäng som i havet.
– En del behärskar inte kylan och kan inte hantera situationen ivattnet. Jag har upplevt att det är bra simkunnighet i Blekinge, vi bor så nära vatten så det blir en annan grej men i storstäder är det inte lika vanligt, säger Herman Håkansson.
Vid en bänk sitter Mats och Irene Olsson och som är på simskoleavslutningen för att titta på sina barnbarn. För dem är simkunskap en självklarhet.
– Ja det är klart vi kan simma. Det har jag kunnat sedan jag var liten säger, Mats Olsson.
Irene Olsson fortsätter:
– Vi badar så ofta det ges tillfälle. Då simmar vi en bit, har det gott och flyter.
# Var fjärde svensk har simmat mer än 200 meter de senaste tio åren.
# Att klara av att simma 200 meter är ett mått som brukar anges för bra simkunnighet.
Källa: Från en undersökning som försäkringsbolaget If har gjort tillsammans med YouGov.