Tjejer släppte loss på egen mässa
Det var andra året i rad som Inga-Lill Niklasson från Nättraby fritidsgård tillsammans med andra kvinnliga fritidsgårdsföreståndare arrangerade en tjejmässa.
- Det är viktigt att arrangera aktiviteter där tjejer kan breda ut sig. I många sammanhang hörs pojkar alldeles för mycket.
Arrangörerna har förhoppningar att mässan ska inspirera tjejer så de får uppslag till nya aktiviteter.
Välbesökt
Fjorårets mässa lockade 250 besökare. Arrangörerna såg fram emot en lika hög besöksfrekvens det här året.
Tipsy Dance Club, Hamboringen, en dansgrupp från Chapmansskolans estetiska program samt Kalvhagens Boxcenter var några föreningar som bjöd på uppvisningar under den fyra timmar långa mässan som planerats i ett par månader.
Tjejjouren, Studiefrämjandet, närpolisen och simsällskapet var några av de 20-tal organisationer och företag som informerade om sina verksamheter.