1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nytt ubåtsavtal klart

Ubåtsprojektet Viking går in i en ny fas. Kockums tecknar kontrakt värt 130 miljoner kronor.
Karlskrona • Publicerad 4 oktober 2003

Beställare är Försvarets materielverk, FMV, och avtalet innebär att Kockums ska ta fram underlag för en ubåtsbeställning om sex ubåtar, två för Sverige och fyra för Danmark.

Kockums tecknar samtidigt avtal med underleverantören Odense Staalskibsvaerft, som gäller produktionsförberedelser.

- Den fas som nu är aktuell är projekteringsfas del två och kommer att pågå till och med år 2004, säger informationschef Kjell Göthe på Kockums. Därefter väntar politiska beslut 2005.

I Vikingprojektet tas ett tekniksprång. Ubåtens klassiska egenskaper, som dolt uppträdande under lång tid, vidareutvecklas samtidigt som kommunikations- och spaningsfunktionen förbättras avsevärt. Kjell Göthe säger att delar av ubåtarna kommer att tillverkas vid Kockums varv i Karlskrona.

- Det är tanken att varvet i Karlskrona och Odense ska vara med i produktionen.

Lars-Göran Enarsson
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.