1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Lurade Ica-butik med pantkvitton

Ett medelålders par bosatta i Karlskrona döms för bedrägligt beteende efter att ha lurat Ica Maxi i Lyckeby.
Karlskrona • Publicerad 25 september 2014

Mannen och kvinnan har tillsammans lurat butiken på 6 216 kronor genom att mannen först har tagit returbackar från returhuset på Amiralen i Lyckeby, därefter pantat dessa och då fått pantkvitton. Det hela har skett vid 48 tillfällen i mars förra året.

Efter det har kvinnan vid sex olika tillfällen under samma månad lämnat in pantkvittona och totalt fått 6 216 kronor.

De båda har nekat till brott, men dömdes i dag för bedrägligt beteende.

Kvinnan straffas med 60 dagsböter på 50 kronor, sammanlagt 3 000 kronor. Mannen får betala det dubbla – 60 dagsböter på 100 kronor, alltså 6 000 kronor.

Tillsammans ska de dessutom betala tillbaka de 6 216 kronorna till Ica Maxi.

Catharina Loosme
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.