1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Krom och nostalgi i Vämöparken

Krom och blänkande lack.
Bilentusiasterna hade en högtidsstund i lördags i Vämöparken.
Karlskrona • Publicerad 13 september 2010

Omkring 60 bilar samlades när Carlskrona cruising club arrangerade bilutställning och senare bilkortege i de centrala delarna av Karlskrona.

En av entusiasterna på plats var Sven-Erik Pettersson från Öljersjö i Lyckeby.

I två år har han arbetat med Buick Special Convertible från 1955. Varenda del har han haft isär och renoverat.

– Jag har lagt ner cirka 3 000 timmar för att få den i det här skicket, säger han.

Sven-Erik Pettersson har alltid tyckt att det är roligt att plocka med bilar. Men riktigt intresserad av amerikanska bilar blev han först när han hjälpte sonen i slutet av 1980-talet.

– För några år sedan renoverade jag en Ford Sunline från 1954. Där är också det mesta nytt från klädsel till kaross, säger han.

En annan bil som rönte stor uppmärksamhet på utställningen var en danskägd Cadillac Eldorado från 1953.

– Otroligt fin, tycket Joen Olsson från Karlskrona som var en av alla besökare på lördagen.

Lars-Göran Enarsson
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.