1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Försiktigt alternativ från fyrklövern

Den borgerliga fyrklövern har lagt ett eget budgetalternativ för perioden 2004 till 2006.
Den röda tråden i deras budget är försiktighetsprincipen.
Karlskrona • Publicerad 5 november 2003

De borgerliga partierna vill också ge ökade ramar för nämnderna i kommunen. Men deras ökningar är lite blygsammare.

Fyrklövern menar att Karlskronas ekonomi behöver stabiliseras och det är inte läge för några våldsamma utsvävningar.

- Vi är på startsträckan av en budget som ska jobba stabilt över tid. Det gäller att börja lite försiktigt, säger oppositionsrådet Kent Lewén (fp).

Totalt ville de borgerliga partierna öka budgetramen 2004 med 15,2 miljoner kronor. Men fyrklövern fick inte gehör för sin skuggbudget i kommunstyrelsen.

- Men vi kommer igen. När budgeten ska upp till debatt i fullmäktige finns det några punkter i vårt förslag som vi tänker argumentera hårt för, säger Kent Lewén och syftar på

alternativ med privata entreprenörer inom vård, skola och omsorg om både barn och äldre.

Men Kent Lewén har ytterligare en punkt som han tänker ta strid för; kvinnojouren. I budgetförslaget vill fyrklövern ge socialnämnden 800 000 kronor i ökat föreningsbidrag. Då menar Kent Lewén att kvinnojouren skulle kunna få bidrag för att behålla en anställd person.

Marita Kangestad
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.