Beatlesaffisch värd 15 000 kronor
I oktober i år är det 40 år sedan The Beatles gjorde sin första Sverigeturné. Då klistrades det upp affischer lite överallt för att locka ungdomarna till konserterna. Bland annat sattes det upp affischer i Borås inför The Beatles spelning den 28 oktober i Boråshallen. En av de affischerna finns nu i Karlskrona hos antikhandlare Magnus Stenström.
- Jag såg tv-programmet Otroligt antikt häromveckan och där fanns en likadan affisch till salu. Tänka sig att den jag har i min butik har hängt på en vägg i en lada i snart 40 år och i dag är den värd kanske 15 000 kronor, säger han.
Annat var det 1963 i oktober. Då hade arrangörerna problem att sälja biljetter till The Beatles konsert i läroverkets aula i Karlstad. Då kostade den billigaste biljetten 12 kronor och den dyraste 20 kronor.